PENG 3301 - Homework #5

Drilling Engineering Solutions

University of Texas of the Permian Basin

Petroleum Engineering - PENG 3301

Drilling Engineering - Homework #5

Due Date: 11/05/2014

1

Well Configuration and Mud Volume Calculations

Volume Calculations

📋Given Data

Surface Casing

@ 1,850 ft of 13-3/8-in., 48 lb/ft

Intermediate Casing

@ 8,643 ft of 9-5/8-in., 32.30 lb/ft

ID = 9.001-in.

Liner

@ 8,300 to 14,500 ft of 7-in., 20 lb/ft

ID = 6.456-in.

Bit & Hole

Bit diameter = 6-1/8-in.

Hole Depth = 17,800 ft

Drill String

5-in. d/p, 19.50 lb/ft (ID = 4.276-in.) to 8,000 ft

3½-in. 13.3 lb/ft (ID = 2.764-in.) to 16,800 ft

1,000 ft of 4¼-in. OD x 2¾-in. ID d/c

Mud Pits

3 pits (H = 7 ft, W = 6 ft, L = 31 ft)

Two pits: 64 in. of mud

One pit: 46 in. of mud

Mud weight: 16.3 ppg

🔧Step 1: Calculate Capacities & Displacements

Drill Pipes

5-in. OD, 4.276-in. ID:

Capacity = 4.276² / 1029 = 0.0178 bbl/ft

Displacement = (5² - 4.276²) / 1029 = 0.0065 bbl/ft

3.5-in. OD, 2.764-in. ID:

Capacity = 2.764² / 1029 = 0.0074 bbl/ft

Displacement = (3.5² - 2.764²) / 1029 = 0.0045 bbl/ft

Drill Collar

4-in. OD, 2.2475-in. ID:

Capacity = 2.2475² / 1029 = 0.0049 bbl/ft

Displacement = (4² - 2.2475²) / 1029 = 0.01064 bbl/ft

Casings & Hole

13.375-in. casing capacity = 12.715² / 1029 = 0.157 bbl/ft

9.375-in. casing capacity = 9.001² / 1029 = 0.0787 bbl/ft

7-in. liner capacity = 6.456² / 1029 = 0.0405 bbl/ft

6.125-in. hole capacity = 6.125² / 1029 = 0.0365 bbl/ft

📊Step 2: Calculate Mud Volume in Hole

Wellbore Volume

Vwell = (0.0787 × 8,300 ft) + (0.0405 × 6,200 ft) + (0.0365 × 3,300 ft)

Vwell = 653.31 + 251.10 + 120.45 = 1,024.86 bbl

Drill String Displacement

VDS = (0.0065 × 8,000 ft) + (0.0045 × 8,800 ft) + (0.01064 × 1,000 ft)

VDS = 52 + 39.6 + 10.64 = 102.24 bbl

Mud Volume in Hole = Vwell - VDS

= 1,024.86 - 102.24 = 922.62 bbl

🧮Step 3: Calculate Total Mud Volume

Pit Volumes

Tank 1 & 2: 31 ft × 6 ft × (64/12 ft) = 992 ft³ each

Tank 3: 31 ft × 6 ft × (46/12 ft) = 713.67 ft³

Total = 992 + 992 + 713.67 = 2,697.67 ft³

= 480.30 bbl (1 bbl = 5.615 ft³)

Total Mud Volume = Pit Volume + Hole Volume

= 480.30 + 922.62 = 1,402.92 bbl

⚗️Step 4: Calculate Bentonite (Gel) Requirements

Bentonite Calculation

Required: 25 lbm/bbl

Mass = 25 lb/bbl × 1,403 bbl = 35,075 lb

Number of sacks = 35,075 / 50 lb/sack = 702 sacks

Volume = 35,075 lb / 22 lb/gal = 1,594.32 gal = 38 bbl

💧Step 5: Calculate Barite & Water Requirements

Volume Balance

Vbarite + Vwater + Vgel = Vfinal

Vbarite + Vwater + 38 = 1,403

Vbarite = 1,365 - Vwater

Weight Balance

ρbarite × Vbarite + ρwater × Vwater + ρgel × Vgel = ρfinal × Vfinal

35 × Vbarite + 8.35 × Vwater + 22 × 38 = 16.3 × 1,403

35 × (1,365 - Vwater) + 8.35 × Vwater + 836 = 22,869

47,775 - 35 × Vwater + 8.35 × Vwater + 836 = 22,869

48,611 - 26.65 × Vwater = 22,869

26.65 × Vwater = 25,742

Water Volume:

Vwater = 966 bbl

Barite Volume:

Vbarite = 1,365 - 966 = 399 bbl

Mass = 399 × 42 gal/bbl × 35 lb/gal = 586,530 lb

= 5,866 sacks (100 lb/sack)

Step 6: Calculate Hydrostatic Pressure

Hydrostatic Pressure Formula

Ph = 0.052 × MW × h

Where: MW = mud weight (ppg), h = depth (ft)

Ph = 0.052 × 16.3 ppg × 17,800 ft

Hydrostatic Pressure = 15,087 psi

Final Answers

a) Mud volume in hole:

922.62 bbl

b) Total mud volume:

1,403 bbl

c) Bentonite needed:

702 sacks

d) Barite weight:

586,530 lb

e) Barite sacks:

5,866 sacks

f) Water needed:

966 bbl

g) Hydrostatic pressure:

15,087 psi

2

Mud Pump Performance and Circulation Analysis

Pump Calculations
3

Mud Density from Component Masses

Mud Properties
4

Mud Density with Clay and Barite Additives

Mud Properties
5

Viscosity Calculation from Parallel Plates

Rheology
6

Bingham Plastic Fluid Properties

Rheology
7

Power Law Fluid Parameters

Rheology
8

Comprehensive Mud Rheology Analysis

Rheology
9

Problem 4-27: Shear Rate Calculations

Applied Drilling Engineering (Red Book)
10

Problem 4-28: Newtonian Viscosity

Applied Drilling Engineering (Red Book)
11

Problem 4-29: Bingham Plastic Parameters

Applied Drilling Engineering (Red Book)
12

Problem 4-31: Power Law Parameters

Applied Drilling Engineering (Red Book)

🎓 Good Luck!

Study hard and ace your drilling engineering course!